jr.nba leagueJedná se o projekt pro děti ve věku 10-11 let, který má za úkol propagovat basketbal po celé České republice. V této sezóně se celosvětově rozběhl 3. ročník soutěže, v ČR má však svoji premiéru. Každá zúčastněná škola v projektu, respektive tým reprezentuje jeden z 30 týmů nejslavnější basketbalové soutěže světa, americké NBA. Česká republika je rozdělena do dvou konferencí (východní a západní) a každá konference se dále dělí do 3 divizí. Jablonecká ZŠ Šumava je v severní divizi A v západní konferenci.

Dne 11. 10. 2016 proběhl v Praze v hale USK Praha slavnostní draft za přítomnosti Jiřího Welsche, Jiřího Zídka (první dva čeští basketbalisté v NBA) a zástupce FIBA Europe Neila Meyera. Nechyběly ani kamery České televize. Každá škola vyslala na draft své zástupce (kapitán týmu a trenér), kteří si přebrali dres týmu, jenž jim byl nalosován. ZŠ Šumava získala dres týmu Utah Jazz a z rukou Jiřího Welsche si ho mohla přebrat kapitánka Eliška Ducháčková. Po losování ještě všechny kapitány čekal skoro dvouhodinový trénink pod taktovkou Jiřího Welsche a Neila Meyera.

Systém soutěže je takový, že se v základní části hrají 3 turnaje, tak aby každý v divizi hrál s každým 2x. Z každé divize pak postupují 2 nejlepší + celkově 4 nejlepší týmy na 3. místě. Následuje jednodenní finále konferencí a vyvrcholením je Final four, ze kterého vzejde konečný vítěz.

1. turnaj 19.10.2016

První turnaj severní divize A proběhl 19.10. v Litoměřicích.
Hned první zápas nás svedl dohromady proti domácím Litoměřicím alias Portland Trail Blazers. Hned od začátku se projevila zkušenost soupeře a celková sehranost týmu. V každém zápase může jeden hráč hrát pouze dvě čtvrtiny, takže i toto mělo vliv na celkový výsledek, který nakonec byl 54:12 pro Portland.

Hned vzápětí jsme sehráli druhý zápas proti základní škole z Varnsdorfu/Oklahoma City Thunder. V tomto případě jsme měli jednoznačně navrch my a bez problému jsme zápas vyhráli 32:8.
Poslední zápas dne jsme hráli proti základní škole z Děčína /Minnesota Timberwolves. Jednalo se o nejvyrovnanější zápas celého dne. Nepadalo příliš mnoho košů a o to více bylo utkání vyrovnanější. První čtvrtina vyšla o 2 body v náš prospěch, v poločase bylo vyrovnáno a do poslední čtvrtiny jsme šli se ztrátou dvou bodů. 4. čtvrtina ale rozhodla. Jelikož nejzkušenější hráčky nemohly nastoupit, tak tíha okamžiku spočinula na těch, kteří nemají tolik zkušeností a evidentně neumí dávat koše. Zápas jsme tedy celkově prohráli 10:20 a odvezli jsme si pouze jedno vítězství.

Další turnaj se hraje ve Varnsdorfu 7. 11. 2016 a čekají nás tam zápasy s nejtěžším soupeři. Především s průběžným lídrem divize A základní školou z Roudnice nad Labem/Denver Nuggets a Portland Trail Blazers (Litoměřice).

Poslední turnaj bude v Jablonci nad Nisou v pondělí 21. 11. 2016 v hale v Podhorské ulici a našim soupeřem budou týmy Minnesota Timberwolves (Děčín), Oklahoma City Thunder (Varnsdorf) a Denver Nuggets (Roudnice). Na posledním turnaji by mělo být vyhlášeno MVP celé divize.
Doufám, že se nám podaří v odvetě porazit Minnesotu Timberwolves a dostat se tak na 3. místo a získat tím tak malou naději na postup z divize.